Apartenența la tradiționalism

Ai studiat la școală poezia „În Grădina Ghetsemani”, scrisă de Vasile Voiculescu, iar acum trebuie să redactezi un eseu prin care să dovedești că această operă aparține curentului tradiționalist? Profesorii din echipa Liceunet te ajută să obții nota 10 la școală și la examenul de Bacalaureat punându-ți la dispoziție acest material, unde găsești argumentele principale pentru care poezia se încadrează în acest curent literar, dar și interpretarea celor mai semnificative secvențe.

Trăsăturile curentului tradiționalist sunt reflectate și în imaginarul poetic prezentat de către autor. Astfel, poezia este structurată în două secvențe lirice, cu ritm iambic, rimă încrucișată și măsura de 14 silabe. Prima secvență cuprinde primele trei catrene, în care este descrisă cititorului ruga lui Iisus, iar cea de-a doua secvență este prezentată în ultimul catren, ce înfățișează imaginea grădinii, dar în același timp relevă zbuciumul sufletesc al Mântuitorului. Prin intermediul acestora, autorul redă natura duală a lui Iisus: Fiu al Omului – Fiu al lui Dumnezeu. Inițial el este cuprins de îndoială, trăsătură specific omenească, dar prin natura sa divină reușește să își învingă temerile, sacrificându-se pentru a izbăvi păcatele omenirii.”