Teza la Biologie clasa 10 semestrul 1

Dacă vei susține teza din Biologie vegetală și animală și în primul semestru al clasei a 10-a, profesorii noștri de Biologie vegetală și animală îți pun la dispoziție o listă cu posibile subiecte și capitole de studiat din materie.

În plus, tot pe pagina „Teza la Biologie clasa 10 semestrul 1” vei găsi și exerciții pentru Biologie vegetală. Accesează exemplele de exerciții rezolvate de nota 10 pentru examenul de Bacalaureat. Astfel, poți exersa pentru teza semestrială la Biologie.

Capitole de studiat | Clasa 10

1. ȚESUTURI

1. Ţesuturi vegetale: embrionare (primare – apicale, intercalare, secundare – cambiul libero-lemnos şi subero-felodermic);

2. Țesuturi vegetale: definitive (de apărare – epidermă, exodermă, endodermă, suber; fundamentale – asimilatoare, de depozitare; conducătoare – lemnoase şi liberiene, mecanice – sclerenchimatice şi colenchimatice; secretoare).

3. Ţesuturi animale: epitelial (de acoperire – unistratificate, pseudostratificate, stratificate, secretoare – tipuri de glande; senzoriale)

4. Ţesuturi animale: conjunctiv (moi – lax, reticulat, adipos, fibros şi elastic, semidure – hialin, elastic, fibros, dure – osos compact şi osos spongios, fluid- sangele)

5. Ţesuturi animale: muscular (striat, striat de tip cardiac, neted)

6. Ţesuturi animale: nervos (neuronul, celula glială)

2. STRUCTURA ȘI FUNCȚIILE DE BAZĂ ALE ORGANISMELOR
    NUTRIȚIA

1. Nutriţia autotrofă: Frunza (structură, rol);

2. Fotosinteza: ecuaţie chimică, etape, importanţă, influenţa factorilor de mediu asupra intensităţii fotosintezei;

3. Evidenţierea necesităţii CO2,  evidenţierea producerii O2, evidenţierea substanţelor organice produse prin fotosinteză.

4. Chemosinteza: bacterii, chemosintetizatoare, importanţa

5. Nutriţia heterotrofă: Heterotrofia la fungi şi la plante

6. Nutriţia mixotrofă la plante (plante semiparazite şi carnivore).

7. Nutriţia simbiontă

8. Digestia la animale (intra- şi extracelulară)

9. Sistemul digestiv la mamifere: tub digestiv şi glande anexe (componente – localizare, morfologie) şi rolul lor in digestia chimică a alimentelor.

10. Particularităţile structurale si funcţionale ale sistemului  digestiv la vertebrate

11. Boli ale sistemului digestiv la om (gastrita, ulcer gastroduodenal, toxiinfecţii alimentare, apendicita acută, hepatită virală acută) – manifestări, cauze şi prevenire

3. RESPIRAȚIA

1. Respiraţia anaerobă (ecuaţia chimică, localizare, exemple, fermentaţii)

2. Respiraţia aerobă (ecuaţia chimică, localizare)

3. Respiraţia la plante - evidenţiere; influenţa factorilor de mediu.

Exerciții din Biologie | Clasa 10

* În cazul în care se fac 2 ore/săptămână, sau în cazul în care profesorii reușesc să își organizeze materia, ar putea intra la materia de teză și capitolele:

1. CIRCULAȚIA

1. Circulația la plante

2. Circulația la animale

3. Particularităti structurale şi funcţionale ale sistemului circulator la vertebrate.

4. Boli ale sistemului circulator la om.