Teză

Teza sau evaluarea semestrială reprezintă un test complex, a cărui notă are o mare influență asupra mediei. Aceasta valorează 25% din media finală

Despre Teză

Teza școlară reprezintă o lucrare de evaluare semestrială scrisă, redactată de elevi în gimnaziu și în timpul liceului (indiferent de profilul sau specializarea urmată), în clasă, sub supravegherea atentă a unui cadru didactic, în fiecare semestru. Ponderea tezei la medie este semnificativă. Spre exemplu, dacă la limba și literatura română ai obținut pe parcursul semestrului trei note de 8, iar la teză ai reușit să obții nota 10, media finală pe respectivul semestru va fi 9.

Prin urmare, nota tezei poate să îți ridice semnificativ media sau să o scadă.

În plus, posibilele cerințe pentru teză sunt stabilite din timp, de către profesor, de comun acord cu elevii. Partea bună este că pentru elevii de clasa a 12-a, subiectele de teză seamănă cu cele de Bacalaureat, deci poți profita de această ocazie pentru a te pregăti pentru Bac și pentru a-ți testa cunoștințele.

Subiecte teză

Aici vei găsi trimiteri către diferitele materii din care dai teză și ce sfaturi ți-au pregătit profesorii noștri pentru ca nota ta să fie cât mai mare la această evaluare semestrială:

Cât despre elevii din clasele IX - XI, teza reprezintă o „trecere în revistă” a tuturor cunoștințelor acumulate pe parcursul unui semestru. Dacă faci parte din această categorie și teza se apropie, alege din listă materia pentru care vrei să te pregătești, accesează link-urile noastre și vei găsi ghiduri cu sfaturi pentru un studiu mai rapid și mai isteț și alte materiale ajutătoare.

Conform Ministerului Educației, în anul școlar 2019-2020, tezele se susțin cu cel puțin trei săptămâni înainte de încheierea semestrului.

Disciplinele la care se susțin teze - Învățământ liceal

Materiile din care poți da teză diferă în funcție de profilul tău școlar. Mai jos, vei găsi o listă cu materiile din care dau teza elevii de liceu de la filiera teoretică.

De asemenea, la clasele cu predare în regim bilingv sau intensiv a unei limbi străine, indiferent de specializare/calificare profesională, pe lângă lucrările scrise menționate în listă, se susține lucrare scrisă semestrială și la limba străină respectivă.

Filologie:

• Limba modernă (engleză, franceză, germană etc.);
  • Istorie sau Geografie;
  • Limba latină.

Științe sociale:

• Limba modernă (engleză, franceză, germană etc.);
  • Istorie sau Geografie;
  • Științe socio-umane (Logica - clasa a 9-a, Psihologie - clasa a 10-a, Economie/Sociologie - clasa a 11-a, Filosofie - clasa a 12-a).

Mate-Info:

• Informatică;
  • Fizică, Chimie sau Biologie.

Științe ale naturii:

• Fizică, Chimie sau Biologie;
  • Fizică, Chimie sau Biologie (o a doua alegere).

Materii din care se dă teza - Învățământ gimnazial

Clasele a V-a – a VII-a:

Clasa a VIII-a

• Matematică;
  • Istorie/Geografie (la alegere).

Mai multe informații despre lista disciplinelor la care se susțin teze pentru filiera vocațională și filiera tehnologică a învățământului liceal poți găsi pe site-ul Ministerului Educației.