Teză

Teza sau evaluarea semestrială reprezintă un test complex, a cărui notă are o mare influență asupra mediei. Aceasta valorează 25% din media finală

Despre teză

Teza școlară reprezintă o lucrare de evaluare semestrială scrisă, redactată de elevi în gimnaziu și în timpul liceului (indiferent de profilul șau specializarea urmată), în clasă, sub supravegherea atentă a unui cadru didactic, în fiecare semestru. Ponderea tezei la medie este semnificativă. Spre exemplu, dacă la limba și literatura română ai obținut pe parcursul semestrului trei note de 8, iar la teză ai reușit să obții nota 10, media finală pe respectivul semestru va fi 9.

Prin urmare, nota tezei poate să îți ridice semnificativ media sau să o scadă.

În plus, posibilele cerințe pentru teză sunt stabilite din timp, de către profesor, de comun acord cu elevii. Partea bună este că pentru elevii de clasa a 12-a, subiectele de teză seamănă cu cele de Bacalaureat, deci poți profita de această ocazie pentru a te pregăti pentru Bac și pentru a-ți testa cunoștințele.

Subiecte teză

Aici vei găsi trimiteri către diferitele materii din care dai teză și ce sfaturi ți-au pregătit profesorii noștri pentru ca nota ta să fie cât mai mare la această evaluare semestrială:

Cât despre elevii din clasele IX - XI, teza reprezintă o „trecere în revistă” a tuturor cunoștințelor acumulate pe parcursul unui semestru. Dacă faci parte din această categorie și teza se apropie, alege din listă materia pentru care vrei să te pregătești, accesează link-urile noastre și vei găsi ghiduri cu sfaturi pentru un studiu mai rapid și mai isteț și alte materiale ajutătoare.

Conform Ministerului Educației tezele de pe semestrul I al anului scolar 2016 – 2017 se susțin până la data de 13 ianuarie 2017. Tezele de pe semestrul al II-lea al anului scolar 2016 – 2017 se susțin până la data de 26 mai 2017.
În semestrul al II-lea, la clasa a VIII-a, tezele se vor susține până la data de 19 mai 2017, iar la clasele terminale de liceu, până la data de 5 mai 2017.

De asemenea, la clasele cu predare în regim bilingv sau intensiv a unei limbi străine, indiferent de specializare/calificare profesională, pe lângă lucrările scrise menţionate în listă, se susţine lucrare scrisă semestrială şi la limba străină respectivă.

Disciplinele la care se susţin teze - Învățământ liceal

Materiile din care poți da teză diferă în funcție de profilul tău școlar. Mai jos, vei găsi o listă cu materiile din care dau teza elevii de liceu de la filiera teoretică.

Filologie:

Științe sociale:

Mate-Info:

Științe ale naturii:

Materii din care se dă teza - Învățământ gimnazial

Clasele a V-a – a VII-a:

Clasa a VIII-a

Mai multe informații despre lista disciplinelor la care se susțin teze pentru filiera vocațională și filiera tehnologică a învățământului liceal poți găsi pe site-ul Ministerului Educației.