Text argumentativ despre rolul instrumentelor digitate în domeniul educației

În ultima perioadă asistăm la schimbări pe toate planurile, iar așa cum era de așteptat, digitalizarea învățământului începe să se producă. Timid, însă cu pași repezi, se încearcă o adaptare în mediul online a metodelor și procedeelor de predare-învățare. Bineînțeles că această schimbare aduce cu sine o serie de avantaje și dezavantaje, iar cei care le vor resimți efectele vor fi, în primul rând, elevii.

Instrumentele digitale au rolul de a ușura procesul de învățare, de a-l face mai atractiv noilor generații, fiind ușor de utilizat de cei ce au acces la un laptop, telefon și o conexiune la internet. Avantajele utilizării instrumentelor digitale în domeniul educației pot părea, la prima vedere foarte ofertante, fiecare participant (profesor, elev) are o oarecare libertate, un timp al său personal de care se poate bucura atunci când utilizează aceste tehnologii. Toată informația este livrată în confortul pro...