Examenele din ultimii ani

Aici găsești cerințele Subiectului 3 Bac Română din ultimii ani.

Pentru a avea o viziune cât mai clară legată de cerințele pe care le-au primit colegii tăi mai mari la sesiunile anterioare ale examenului de Bacalaureat, echipa Liceunet a conceput acest tabel care conține trimiteri către eseuri pe care le-au redactat profesori de română, urmărind baremul de la examen.

Așadar, dacă vrei să vezi care sunt speciile literare care s-au regăsit cel mai frecvent printre subiectele examenului de Bacalaureat, cum ar fi trebuit rezolvate anumite cerințe sau pentru ce opere era indicat să optezi pentru a obține punctajul maxim, îți recomandăm să arunci o privire peste aceste tabele.

Am făcut clasificarea în funcție de profil, uman sau real, dar și ținând cont de anul și sesiunea la care s-a întâlnit cerința, astfel că îți va fi foarte ușor să te orientezi.

Intră și află care au fost cerințele pe care le-au primit elevii la subiectul III de la sesiunile anterioare ale Bacalaureatului la română pentru a vedea pe ce trebuie să te axezi pentru sesiunea de anul acesta.

Notă: Această pagină se află în curs de actualizare.