Subiectul I Bac Română - Ghid pentru examen

Echipa Liceunet a redactat un ghid cu cele mai importante instrucțiuni pentru a te ajuta să obții punctajul maxim la cele  9 cerințe ale subiectului 1 al examenului de Bacalaureat de la limba și literatura română.

Cu toții știm că acest subiect are cel mai scăzut grad de dificultate, comparativ cu celelalte două, și presupune cerințe simple cu răspunsuri scurte.

Atenție însă: aceasta este și cerința la care foarte mulți dintre elevi pierd puncte importante, fie din grabă, fie din neatenție.

Pentru a rezolva de nota 10 subiectul 1 de la Bac-ul la română, ne-am gândit să-ți dezvăluim pașii pe care trebuie să-i urmezi atunci când va trebui să rezolvi cerințele.

Citind ghidul nostru despre modul de rezolvare corectă a subiectului I al Bac-ului de la Română, vei afla:

• ce presupune fiecare dintre cele 9 cerințe;
  • cum arată un subiect rezolvat de nota 10;
  • cum să interpretezi un fragment de text;
  • ce noțiuni trebuie să stăpânești pentru a da răspunsuri corecte;
  • ce limbaj trebuie să folosești.

În plus, „ Subiectul 1 Bac Română - Ghid pentru examen” îți va fi extrem de folositor și în timpul anului școlar pentru pregătirea temelor de gramatică, interpretarea textului la limba și literatura română și la teza semestrială, nu doar pentru examenul de Bacalaureat.

Subiectul I Bac Română - Ghid pentru examen

Review-urile utilizatorilor
  • 31.05.2015
    Scris de: Elev in clasa a 12-a
    Foarte folositor acest ghid, il recomand. :)
  • 21.06.2015
    Scris de: Elev in clasa a 12-a
    Foarte bun.Tot ce ai nevoie pentru a scăpa de stresul subiectului 1. :)
  • 08.06.2016
    Scris de: Elev in clasa a 12-a
    este bun si nu ii lipseste nimic
  • 12.11.2015
    Scris de: Elev in clasa a 12-a
    In exprimarea propriei opinii m-a ajutat foarte mult rezolvarea de la punctele 8 si 9.