Subiectul I Bac Română - Ghid pentru examen

Echipa Liceunet a redactat un ghid cu cele mai importante instrucțiuni pentru a te ajuta să obții punctajul maxim la subiectul 1 al examenului de Bacalaureat de la limba și literatura română.

Cu toții știm că acest subiect are cel mai scăzut grad de dificultate, comparativ cu celelalte două, și presupune cerințe simple cu răspunsuri scurte.

Atenție însă: acesta este și subiectul la care foarte mulți dintre elevi pierd puncte importante, fie din grabă, fie din neatenție.

Pentru a rezolva de nota 10 subiectul 1 de la Bac-ul la română, ne-am gândit să-ți dezvăluim pașii pe care trebuie să-i urmezi atunci când va trebui să rezolvi cerințele.

Citind ghidul nostru despre cum se rezolvă corect subiectul I al Bac-ului de la Română, vei afla:

• ce presupune fiecare dintre cele 9 cerințe;
  • cum arată un subiect rezolvat de nota 10;
  • cum să interpretezi un fragment de text;
  • ce noțiuni trebuie să stăpânești pentru a da răspunsuri corecte;
  • ce limbaj trebuie să folosești.

În plus, „ Subiectul 1 Bac Română - Ghid pentru examen” îți va fi extrem de folositor și în timpul anului școlar pentru pregătirea temelor de gramatică și interpretare a textului la limba și literatura română, nu doar pentru examenul de Bacalaureat.

Subiectul I Bac Română - Ghid pentru examen

Review-urile utilizatorilor
  • 31.05.2015
    Scris de: Elev in clasa a 12-a
    Foarte folositor acest ghid, il recomand. :)
  • 21.06.2015
    Scris de: Elev in clasa a 12-a
    Foarte bun.Tot ce ai nevoie pentru a scăpa de stresul subiectului 1. :)
  • 08.01.2017
    Acest ghid este oarecum folositor pentru ca iti arata ce ar trebui sa stii pentru S1 la bac. Dupa ce vei citi acest ghid vei stii ce ai de invatat dar majoritatea informatiilor va trebui sa le gasesti singur.
  • 10.06.2016
    foarte bun!