Statul român modern

Statul român modern reprezintă una dintre cele mai interesante și discutate teme ale disciplinei Istorie. Importanța analizării statului român modern se datorează și faptului că acțiunile din această perioadă istorică au printre punctele de referință Revoluția de la 1848 și au condus la Marea Unire din 1918.

Printre evenimentele deosebit de importante pe care găsești în eBook putem enumera: proiectele politice ale secolului XVIII, Revoluția de la 1821 și Tudor Vladimirescu, Regulamentele organice, Revoluția română de la 1848 (secțiune care conține sub-secțiuni pentru evenimentele din Moldova, Țara Românească, Transilvia și Bucovina), Unirea principatelor românia, Alexandru Ioan Cuza, Regatul României și domnia lui Carol I, Războiul de Independență și nu în ultimul rând Marea Unire din 1918.

În afara acestor materiale care te vor ajuta să aprofundezi tema și orele de curs, eBook-ul conține un număr relevant de eseuri pentru Bacalaureat și referate care te vor ajuta să obții rezultate mai bune.

Citește cu încredere eBook-ul Statul român modern pentru o cunoaștere mai bună a istoriei naționale.

Statul român modern

Review-urile utilizatorilor
  • 08.03.2015
    Scris de Elev in clasa a 12-a
    Exact ceea ce am cautat de mult timp. Un adevarat ajutor!
  • 26.03.2015
    Scris de Elev in clasa a 12-a
    Un eseu foarte bun. Respecta perfect planul eseului.
  • 01.07.2019
    perfect structurat
  • 11.02.2019
    Scris de Elev in clasa a 12-a
    Este un eseu bun, atinge toate reperele. Frumos!