Simulare Bac Istorie 2018 | clasa a XI-a

Aceasta este rezolvarea examenului de Simulare Bac la Istorie pentru elevii de clasa a XI-a.

Structura este identică cu cea din examenele precedente și anume 3 subiecte a căror cerințe le găsești în rândurile de mai jos.

Subiectul I: numirea unei instituții, precizarea unei informații referitoare la Parlamentul European, menționarea unui document oficial semnat de state europene la care se referă sursele, o relație cauză-efect, prezentarea a două acțiuni desfășurate în procesul de integrare europeană din a doua
jumătate a secolului al XX-lea, în afara celor la care se referă sursele date și menționarea unei asemănari între regimurile politice din țările care participă la integrarea europeană, în a doua jumătate a secolului al XX-lea.

Subiectul II: numirea formațiunii politice, precizarea secolului la care se referă sursa, menționarea liderului polititic și al obiectivului acestuia, menționarea a două informații, formularea unui punct de vedere referitor la scriitori, argumentarea afirmației conform căreia cultura română are caracter european în perioada interbelică

Subiectul III constă în elaborarea unui eseu despre Europa în perioada postbelică.

Citește, în paginile eBook-ului, rezolvarea conform baremului a Simulării susținute de elevii clasei a XI-a, la Istorie, în martie 2018.

Simulare Bac Istorie 2018 | clasa a XI-a

Produsul nu are încă un review - poți fi primul care înregistrează un review.