Sesiunea iunie (rezervă) | Bacalaureat română 2018

În cadrul sesiunii Bacalaureatului la limba și literatura română din data de 25 iunie 2018 a existat și o variantă de rezervă destinată elevilor de la profilul real. Profesorii cu care colaborează echipa Liceunet au rezolvat cele trei subiecte și îți pun la dispoziție o variantă de răspuns.

La primul subiect elevii au primit un fragment din textul „Timpul ce ni s-a dat. Memorii 1944-1947” de Annie Bentoiu. Pe lângă cele cinci întrebări pe baza textului, la punctul B candidații au primit cerința de a scrie un text de minimum 150 de cuvinte în care care să argumenteze dacă examenele sunt importante sau nu, raportându-te atât la informațiile din fragmentul extras din volumul Timpul ce ni s-a dat de Annie Bentoiu, cât și la experiența personală sau culturală.

La subiectul II elevii au primit textul „Inscripție pe o ușe” de Tudor Arghezi, iar cerința a fost aceea de a evidenția, în minimum 50 de cuvinte, relația dintre ideea poetică și mijloacele artistice.

La subiectul III candidaților li s-a cerut să scrie un eseu de minimum 400 de cuvinte în care să prezinte particularitățile de construcție a unui personaj dintr-un basm cult studiat.

Sesiunea iunie (rezervă) | Bacalaureat română 2018

Produsul nu are încă un review - poți fi primul care înregistrează un review.