Manual Online clasa a 12-a | Limba și literatura română

Deoarece clasa a 12-a este de departe cea mai stresantă pentru elevi din cauza examenului de Bacalaureat, o prezentare în avans a tuturor capitolelor și subiectelor pe care le vei parcurge în acest an îți va fi de folos.

Poți privi această pagină ca pe un manual online pentru limba și literatura română, clasa a 12-a. Prin urmare, dacă ai dificultăți în a înțelege materia din manualul tău clasic, dacă informațiile sunt prea dificile sau din contră, nu acoperă materia în întregime, apelează la manualul Liceunet pentru limba și literatura română studiată în clasa a 12-a.

Astfel, vei ști din timp:

• ce capitol urmează să studiezi;
  • ce operă literară poți începe deja să citești;
  • pe ce se va axa profesorul de la clasă atunci când predă respectiva parte a materiei;
  • ce informații îți vor aduce rezultatul dorit.

Iată ce capitole vei studia în clasa a 12-a:

Perioada interbelică

Plumb de George Bacovia

Sonet de George Bacovia

Testament” de Tudor Arghezi

Psalmul 6 de Tudor Arghezi

Eu nu strivesc corola de minuni a lumii de Lucian Blaga

Dați-mi un trup voi munților de Lucian Blaga

Joc secund de Ion Barbu

Riga Crypto și lapona Enigel” de Ion Barbu

Curente culturale/literare: Modernism vs. Tradiționalism- Materialele noastre tratează: trăsăturile, reprezentanții, revistele reprezentante etc.

Oglinda oarbă de Gellu Naum

Altă matematică de Nichita Stănescu

Nicoară Potcoavă (caracterizare, rezumat)

Bietul Ioanide de George Călinescu (rezumat, comentariu, caracterizarea personajului principal, apartenența la specie, fișă de lectură)

Cel mai iubit dintre pământeni de Marin Preda (comentariu, rezumat, particularitățile textului narativ, tema și viziunea despre lume, particularități de construcție a unui personaj, modul în care se reflectă o temă, relația dintre două personaje)

Moromeții de Marin Preda (comentariu, particularitățile textului narativ, particularitățile romanului postbelic, tema și viziunea despre lume, relația dintre două personajesecvențe reprezentative, modul în care se reflectă o temă în roman, caracterizarea lui Ilie Moromete, Catrina, Niculae Moromete, Țugurlan, Tudor Bălosu, rezumat, tema familiei, fișă de lectură)

Curente culturale/literare: Postmodernismul

Levantul de Mircea Cărtărescu (comentariu, rezumat, operă postmodernistă)

Cântăreața cheală de Eugen Ionescu (rezumat pe scene, apartența la specie, comentariu, fișă de lectură)

Iona de Marin Sorescu (comentariu, tema și viziunea despre lume, particularitățile textului, particularități de construcție a unui personaj, modul în care se reflectă o temă într-un text dramatic studiat, rezumat)

Studiu de caz | Limba română clasa a XII-a

Sfaturi pentru a obține notele dorite în ultimul an de liceu:

Profesorii noștri de limba și literatura română au alcătuit o listă cu sfaturi utile oricărui elev aflat în clasa a 12-a.

Stresat din cauza examenului de Bacalaureat la română sau a temelor? Nu știi cum poți învăța mai ușor lecțiile?

Iată ce te sfătuim

Citește opera literară pe care o vei studia la clasă cu cel puțin o zi înainte;

Alcătuiește o listă cu termenii-cheie și axează-te pe înțelegerea acestora;

Fii atent la explicațiile profesorului;

Dacă nu înțelegi anumite noțiuni, întreabă profesorul de la clasă sau apelează la ajutorul nostru;

Fă o schiță cu cele mai importante concepte pe care trebuie să le reții. Vei învăța structurat și eficient;

Încearcă să înțelegi opera. Simpla memorare a informațiilor nu este utilă;

Pregătește-te pentru fiecare lecție de la clasă. Astfel, pentru Bacalaureat va trebui să faci doar o recapitulare;

În cazul poeziilor, memorează versurile. Îți va fi mult mai ușor să scrii un eseu complet;

Alcătuiește un protofoliu cu informații despre fiecare operă. Având toate aceste detalii grupate, vei învăța mai cu spor;

Citește materialele pregătite de profesorii noștri, vei găsi informații folositoare.