Idei principale

Scris de Roald Dahl, îndrăgit autor american, „Matilda” este un roman pentru copii și adolescenți. Prima publicare a operei a avut loc în anul 1988, aceasta urmând să ocupe un loc în topul celor mai bune o sută de romane pentru adolescenți din întreaga lume. Subiectul este reprezentat de aventurile prin care trece protagonista, o fetiță cu puteri supranaturale.

Idei principale:

- Matilda este o fetiță în vârstă de cinci ani și jumătate, care locuiește cu cei doi părinți și fratele ei, pe nume Michael.

- Matilda se deosebește radical de ceilalți membri ai familiei, prin inteligența ei sclipitoare.

- Părinții Matildei au un comportament necivilizat, sunt abuzivi și limitați intelectual, neputând aprecia statutul excepțional al fiicei lor.

- Pentru a suporta cu mai mare ușurință abuzurile părinților, Matilda se distrează uneori, jucându-le feste nevinovate.

- Când protagonista împlinește vârsta corespunzătoare, este înscrisă la școală.

- Învățătoarea fetiței, domnișoara Honey, observă imediat capacitățile ei extraordinare, dar, când dorește s-o transfere într-o clasă superioară, directoarea, doamna Trunchbull, o împiedică.

- Doamna Trunchbull este temută de toți elevii, din cauza pedepselor inumane l...