Caracterizarea lui Anton Lupan

Dacă vrei primi de scris caracterizarea unuia dintre personajele operei Toate pânzele sus de Radu Tudoran, citirea acestui eseu te va ajuta să îți reamintești trăsăturile de caracter ale personajului principal, Anton Lupan, relația acestuia cu celelalte personaje, dar și alte informații relevante despre operă.

Căpitanul Anton Lupan este un personaj principal, masculin, modern, individual și complex. Trăsăturile lui Anton ne sunt prezentate atât în mod direct, din descrierile naratorului omniscient, cât și indirect, prin comportamentul inginerului, gesturile, atitudinea sa, monologul interior, și relațiile sale cu alte personaje sau descrierile acestora. Rolul lui Anton este central, el fiind cel care conduce acțiunea romanului și cel care selectează echipajul pentru goeleta sa, Speranța. (...) Astfel, în relația cu celelalte personaje, Anton dă dovadă de corectitudine, loialitate, bunătate și curaj. El li se adresează mereu respectuos, într-un limbaj curat, iar glumele sale nu urmăresc a jigni pe nimeni. Manierele lui Anton denotă o superioritate morală și comportamentală care susțin autoritatea sa în fața celorlalte personaje.