Tinerețe fără bătrânețe și viață fără de moarte

Tinerețe fără bătrânețe și viață fără de moarte este basmul cules de către scriitorul Petre Ispirescu din cultura populară, repovestindu-l și publicându-l apoi, în anul 1862, în „Țăranul român”, la îndemnul lui Nicolae Filimon.

Tema pe care o aduce în discuție această operă este puțin atipică pentru basm, întrucât lupta dintre forțele binelui și ale răului este înlocuită cu dorința ființei umane de a atinge fericirea absolută, dar și refuzul de a accepta o viață monotonă și banală.

S-ar putea să regăsești basmul Tinerețe fără bătrânețe și viașă fără de moarte și în manualul tău de limba și literatura română atunci când vei studia capitolul „Lumi fantastice”, motiv pentru care îți punem la dispoziție câteva eseuri utile. Astfel îți vei aminti care sunt cele mai relevante detalii pe care le poți include într-un rezumat, vei învăța cum trebuie structurat un comentariu, vei afla care sunt motivele pentru care opera este considerată un basm, dar și cum se întocmește o fișă de lectură.

Tinerețe fără bătrânețe și viață fără de moarte

Review-urile utilizatorilor
  • 08.03.2017
    Scris de Elev in clasa a 5-a
    sufficient . . . . . . . .