Rezumat

Foarte îndrăgit de cititori, romanul „Tema pentru acasă”, de Nicolae Dabija, a fost publicat pentru prima dată în anul 2009, în Iași, la editura „Princeps”. Opera abordează subiectul deportărilor din Basarabia în perioada anilor '40, punând accentul pe dificultățile îndurate de către cei care se opuneau regimului.

Mihai Ulmu și Maria Răzeșu sunt personajele principale ale romanului. Acțiunea se petrece în anii '40, când Mihai este profesor de limba română, iar Maria, cea mai bună elevă din clasă. Fata se îndrăgostește imediat de el, însă relația lor nu depășește limitele impuse social decât după un episod sinistru. Când elevii iau portretul lui Stalin de pe perete, aruncându-l după catedră, ostașii sovietici intră în clasă (chiar în timpul orei de limba română) și, dorind să știe cine era făptașul, Mihai ia vina asupra lui. Drept pedeapsă, este arestat („În numele Puterii Sovietice și al Guvernului URSS, ești are...