Recreația mare de Mircea Sântimbreanu

Recreația mare este un volum care reunește o serie de povestiri pentru copii scrise de Mircea Sântimbreanu, autor român cunoscut mai ales datorită operelor sale destinate celor mici.

Volumul a fost publicat pentru întâia oară în anul 1965, iar în scrierea acestor povestiri autorul a valorificat și experiența acumulată în perioada în care a lucrat ca profesor de istorie. Așadar, povestirile sunt despre elevi care învață bine, își fac temele, sunt harnici, își respectă colegii și profesorii, dar și despre elevi care chiulesc, copiază la teste, își mint părinții, își uită caietele acasă, sau sunt obraznici.

Rezumatul pe care ți-l pune la dispoziție echipa Liceunet conține detalii despre câteva dintre cele mai reprezentative dintre povestirile care compun volumul Recreația mare de Mircea Sântimbreanu, printre acestea numărându-se: Motivarea absenței, Unde se varsă Nilul?, Jocul culorilor, De ce au dispărut zmeii? sau Mi s-a terminat caietul.

Recreația mare de Mircea Sântimbreanu

Produsul nu are încă un review - poți fi primul care înregistrează un review.