Rezumat

Dacă nu ai citit încă nuvela fantastică Pe strada Mântuleasa de Mircea Eliade sau dacă nu îți mai amintești detaliile importante, acest rezumat te va ajuta să înțelegi tema operei și să dai răspunsurile corecte la cerințele din manualul de limba și literatura română. Citind acest material vei afla care este personajul principal al nuvelei Pe strada Mântuleasa, care sunt întâmplările care se petrec și ce deznodământ are opera lui Eliade.

Acțiunea se desfășoară în anii 1950, într-o zi caniculară de vară, când fostul învățător al școlii primare situată pe strada Mântuleasa, Zaharia Fărâmă, își vizitează un fost elev. Este vorba despre Vasile Borza, care se mutase de curând într-o clădire din București, după ce a obținut postul de maior în cadrul Ministerului Afacerilor Interne. Vizita bătrânului cadru didactic ridică suspiciuni în clădirea în care locuiau în special ofițeri și angajați ai Ministerului Afacerilor Interne. Fostul elev, Vasile Borza, nu își amintește de învățătorul Fărâmă și îl poftește afară după câteva minute, spunând că l-a confundat cu altcineva. Întâmplarea însă nu rămâne fără urmări, deoarece Fărâmă este anchetat de Securitate și interogat de colegul maiorului Borza, ofițerul Dumitrescu.

Încă de la începutul anchetei, răspunsurile lui Fărâmă la întrebările adresate sunt incomplete și nu...”