Nuvelă fantastică

Trebuie să demonstrezi că opera Pe strada Mântuleasa de Mircea Eliade este o nuvelă fantastică, însă nu știi cum să îți structurezi eseul sau care sunt cele mai relevante detalii de care trebuie să ții cont? În acest caz este suficient să consulți materialul pe care ți-l pun la dispoziție profesorii noștri de limba și literatura română. Vei găsi afla de aici cum este definită specia nuvelei, care este tema pe care o abordează opera scrisă de Mircea Eliade, care sunt cele mai importante personaje care iau parte la acțiunea nuvelei Pe strada Mântuleasa și alte informații care îți vor fi de ajutor pentru a demonstra apartenența la specie.

„Specific nuvelelor, modul predominant de expunere în opera «Pe strada Mântuleasa» este narațiunea, iar acțiunea este lineară și se desfășoară în ordine cronologică. Totuși, ca în orice nuvelă fantastică, se simte o mare diferență între planul real și cel fantastic, acesta din urmă desprinzându-se din poveștile lui Fărâmă, după ce el începe să fie anchetat. Vizita sa îl alarmează pe maiorul Borza, iar astfel el ajunge subiectul unei anchete realizate de Securitate. Încă de la începutul anchetei, răspunsurile lui Fărâmă la întrebările adresate sunt incomplete și nu foarte clare. În loc să răspundă precis la întrebări, acesta începe să spună povești fantastice, ce s-ar fi petrecut cu câțiva zeci de ani în urmă, ai cărei principali protagoniști sunt foști elevi de-ai săi. Totuși, povestea sa trezește interesul anchetatorilor, ajungând să fie interesați de aceasta persoane importante, precum subsecretarul de Stat Economu sau ministrul Anca Vogel.”