Oracolul de Mircea Cărtărescu

Oracolul este titlul unui text scris de Mircea Cărtărescu și inclus în manualul de limba și literatura română pentru clasa a VI-a, tipărit editura Art.

Textul, inclus în manual în capitolul „Printre colegi și prieteni” scoate în evidență povestea unui băiat, elev în clasa a IV-a. Acesta este și narator al poveștii și are parte de o experiență neplăcută la școală. Acesta povestește cum, în urma unui test IDR pentru tuberculoză, în jurul înțepăturii în apare o pată roșie, iar gândul că ar putea avea tuberculoză îi dă emoții, mai ales că unul dintre colegi îl numește „tebecist”.

Rezumatul pe care ti-l pune la dispoziție echipa Liceunet a fost realizat în așa fel încât să te ajute să reții mai ușor ideile principale ale textului Oracolul de Mircea Cărtărescu și să poți răspunde corect la cerințele din manualul de limba română.

Oracolul de Mircea Cărtărescu

Produsul nu are încă un review - poți fi primul care înregistrează un review.