Hultanul

Hultanul este o povestire scrisă de Mihail Sadoveanu și publicată pentru prima dată în anul 1935, în volumul „Povestiri pentru copii”. Sensul principal al cuvântului „hultan” este, de fapt, hoț cu experiență, dar în textul de față, este vorba despre vultur, o pasăre răpitoare care vânează păsările din curțile gospodarilor.

Opera prezintă o întâmplare din copilăria scriitorului, care a crescut într-o gospodărie dintr-un sat moldovenesc. Echipa Liceunet a făcut un rezumat al acestei opere, astfel că te ajutăm să îți reamintești care este reacția lui Iliuță în momentul în care hultanul este prins și cum se sfârșește acestă povestire.

Accesează eBook-ul nostru pentru a afla toate detaliile importante despre povestirea Hultanul de Mihail Sadoveanu și pentru a-ți face o idee despre cum trebuie să fie structurat rezumatul acestui text.

Hultanul

Produsul nu are încă un review - poți fi primul care înregistrează un review.