Caracterizare

Opera este concepută în forma unei scrisori a partea personajului-narator, adresată unui bun prieten. Ea este structurată în două părţi, dintre care prima reprezintă portretul fizic al învățătorului, în timp ce a doua se concentrează în special pe trăsăturile morale ale acestuia. Opera se deschide cu drumul parcurs de către personajul-narator într-o „birjă”, de la mănăstirea Neamţului până în satul său natal, Moțca, în județul Iași. Acolo, el pare că vede silueta fostului său învățător, „domnu Trandafir”: „înalt, bine legat, cu mustăcioara neagră pe care şi-o tundea totdeauna scurt”. Trăsăturile fizice sugerează aspectul mereu îngrijit al dascălului, fiind exprimate în mod direct, cu ajutorul epitetelor „înalt” și „mustăcioara neagră”. Acestora li se adaugă trăsături morale, precum blândețea și bunătatea învățătorului („zâmbind cu bunătate”), dar și respectul pe care îl impunea elevilor („insuflându-ne un respect nemărginit”).

Inteligent și carismatic, domnul Trandafir știa întotdeauna cum să trezească interesul elevilor pentru ceea ce îi învăța. Aceasta se deduce din amintirile personajului-narator legate de „istoriile minunate cu Ştefan cel Mare şi Mihai Vite…