Mihail Sadoveanu

Baltagul

Baltagul este un roman care îi aparține scriitorului român Mihail Sadoveanu și a fost publicat pentru prima oară în anul 1930 de către editura Cartea Românească. Opera descrie călătoria și încercările Vitoriei Lipan, o femeie dintr-un sat de munte, de a-și găsi bărbatul care a plecat pentru a cumpăra niște oi și nu s-a mai întors acasă.

Fiind una dintre operele incluse în programa pentru examenul de Bacalaureat, echipa Liceunet a creat acest eBook sub forma unui portofoliu în care au fost incluse toate informațiile importante pe care trebuie să le cunoști pentru a înțelege romanul Baltagul de Mihail Sadoveanu și pentru a putea da răspunsuri cât mai complexe. Accesând acest material vei afla care sunt mijloacele pe care Mihail Sadoveanu le folosește pentru a contura portretul Vitoriei Lipan și al lui Gheorghiță Lipan, vei găsi o povestire pe momentele subiectului, care te va ajuta să îți reamintești drumul și încercările Vitoriei și ale lui Gheorghiță de a-l găsi pe Nechifor Lipan, dar și o fișă de lectură concepută astfel încât să îți fie ușor să reții detaliile esențiale.

Totodată, dacă la examenul de Bacalaureat vei primi tema de a realiza un eseu în care să prezinți tema și viziunea despre lume în romanul Baltagul sau particularitățile de construcție a unuia dintre personajele acestui text, aici vei găsi sursele de inspirație de care ai nevoie.

Accesează acest eBook ca o alternativă la cărțile de comentarii și vei putea citi eseuri scrise într-un limbaj mult mai simplu și pe înțelesul tău, astfel că și înțelegerea romanului Baltagul de Mihail Sadoveanu va fi mai facilă.

Click aici pentru a citi eBook-ul acum

Review-urile utilizatorului pentru: Baltagul

Cel mai util pozitiv review

7 din 9 utilizatori consideră acest review util

5 5 5 5 5 5

Este un comentariu complex .Multumesc ca l-ai postat pentru a beneficia si ceilalti de el.

VS.

Cel mai util negativ review

7 din 9 utilizatori consideră acest review util

Scris de: Elev in clasa a 12-a

7 din 9 utilizatori au găsit acest review ca fiind util:

, 03.06.2015

Scris de: Elev in clasa a 12-a

4 din 4 utilizatori au găsit acest review ca fiind util:

, 17.03.2015

Referatul a fost foartre bun.

Scris de: Elev in clasa a 8-a

1 din 1 utilizatori au găsit acest review ca fiind util:

, 16.06.2015

Foarte util, un material complet!

Scris de: Elev in clasa a 12-a

3 din 3 utilizatori au găsit acest review ca fiind util:

, 03.06.2015

Este foarte folositor .