Luceafărul

Luceafărul este una dintre cele mai cunoscute poezii scrise de către poetul Mihai Eminescu, considerată de către criticii literari cea mai reprezentativă creație a autorului datorită faptului că include toate temele prezente în celelalte opere eminesciene.

Poezia este inclusă în programa pentru Bacalaureat, iar cerința de a scrie un eseu despre poemul Luceafărul de Mihai Eminescu s-a regăsit printre subiectele de la sesiunile anterioare.

Pentru a te ajuta să te pregătești cât mai eficient pentru examen, Liceunet îți pune la dispoziție acest eBook în care găsești o interpretare a versurilor care compun cele patru tablouri ale poeziei, un eseu care prezintă tema și viziunea despre lume în poezia Luceafărul, dar și o pagină care conține cele mai relevante informații pe care trebuie să le incluzi într-un comentariu referitor la poemul eminescian.

Accesează materialul care conține toate explicațiile importante despre poemul Luceafărul de Mihai Eminescu și vei reuși să te pregătești mult mai eficient pentru școală și pentru examenul de Bacalaureat, limbajul fiind unul mult mai accesibil decât cel în cărțile cu comentarii literare.

În plus, ai avantajul că vei putea consulta acest eBook ori de câte ori vei avea o nelămurire legată de poezia eminesciană direct de pe tabletă sau telefonul mobil.

Luceafărul

Review-urile utilizatorilor
  • 16.06.2015
    Scris de: Elev in clasa a 12-a
    Foarte bun ! M-a ajutat !
  • 30.04.2015
    Scris de: Elev in clasa a 12-a
    Multumesc, este foarte util!
  • 25.06.2017
    daca citesti fiecare opera care ii in programa pentru bac, cel putin o data de pe acest site, ii imposibil sa nu ramai cu ideiile principale pe care le poti dezvolta in timpul bacului, @Liceunet.ro respectul meu, imi pare rau ca nu am descoperit mai repede acest site.
  • 05.06.2015
    Scris de: Elev in clasa a 12-a
    Este folositor deoarece are un limbaj comun si usor de receptat.