Tema și viziunea despre lume

Dacă la examenul de Bacalaureat vei primi cerința de a scrie un eseu în care să prezinți tema și viziunea despre lume în poezia Floare albastră de Mihai Eminescu, acest material îți poate folosi drept material întrucât a fost structurat respectând reperele menționate în cerința de la examenul de Bacalaureat din data de 02 iulie 2012 — sesiunea august-septembrie — când elevilor de la profilul uman li s-a cerut să scrie un text în care să prezinte tema și viziunea despre lume într-un text aparținând lui Mihai Eminescu.

În plus, o cerință asemănătoare s-a regăsit și la sesiunea august-septembrie a Bacalaureatului din 2016, profilul real.

„În viziunea lui Eminescu, substantivul „floare” reprezintă caracterul temporalității și sugerează frumusețea, viața, lumea terestră cu ale ei lucruri banale, iar adjectivul „albastră” simbolizează caracterul eternității, al infinitului, evocând puritatea, perfecțiunea și visarea – elemente ale lumii celeste. Cele două cuvinte din titlu sunt construite în antiteză, un procedeu romantic întâlnit în poeziile bazate pe relații de opoziție: etern/efemer, cosmic/terestru, absolut/comun. (...) Viziunea despre lume a poetului poate fi înțeleasă prin raportare la temele și motivele poetice abordate, dar și la atitudinea romantică a eului liric. Prin particularitățile romantice europene invocate de autor, putem spune că acest poem este o temelie a creației eminesciene de mai târziu.