Floare albastră

Poezia „Floare albastră” face parte din prima perioadă a creației eminesciene, perioadă caracterizată de iubirea paradisiacă ilustrată în idile. Opera literară aparține curentului romantism deoarece poetul abordează teme precum iubirea și natura, alături de alte teme romantice cum sunt idealul fericirii pure, problema cunoașterii absolutului și iubirea ideală.

Pentru a-și ușura pregătirea pentru ora de limba și literatura română și pentru a te ajuta să te pregătești mai eficient pentru examenul de Bacalaureat, editorii Liceunet s-au gândit că ar fi util să găsești într-un singur loc toate informațiile despre textul scris de Mihai Eminescu. Așadar, vei putea accesa un eseu în care sunt explicate cele patru secvențe lirice ale poeziei Floare albastră, vei putea citi un material în care sunt evidențiate temele principale ale acestei poezii, iubirea și natura, și este redată viziunea autorului cu privire la lume și viață. În plus, vei putea consulta și un capitol în care sunt incluse poate detaliile pe care trebuie să le menționezi atunci când scrii un comentariu.

Accesând acest eBook, vei afla ce semnifică titlul poeziei Floare albastră, care sunt mijloacele artistice prin care poetul dă expresivitate textului, dar vei găsi și alte explicații care te vor ajuta să obții note cât mai mari la școală.

Floare albastră

Review-urile utilizatorilor