Știința și societatea

Impactul tehnologiei asupra vieții cotidiene și a mediului

A doua jumătate a secolului al XX-lea a adus schimbări majore în viața cotidiană a societății, majoritatea acestor schimbări fiind tributare tehnologiei.

• fizicianul teoretician James Clerk Maxwell pune bazele electrotehnicii, astfel încât utilizarea puterii electrice primește noi valențe în cadrul utilizării casnice și industriale a energiei electrice, în telecomunicații, radio și televiziune, internet, tehnologii medicale, aviatice, navale etc.
  • se remarcă scurtarea drumului de la cercetarea științifică la punerea în aplicație a invențiilor și descoperirilor
  • datorită aplicabilității rapide a invențiilor se constată o creștere a productivității muncii și a nivelului de trai, prețurile devenind accesibile unei pături tot mai largi a societății (ex: frigiderul, aspiratorul, mașina de spălat automată, cuptorul cu microunde, radioul, televizorul, computerul sunt aparate electrocasnice ce se regăsesc în aproape toate gospodăriile). Se disting
...