Marin Sorescu

Iona

Iona este piesa de debut a scriitorului Marin Sorescu și a fost publicată pentru prima dată în anul 1968, în revista Luceafărul. Opera aparține teatrului neomodern postbelic și a fost numită de către autor ca fiind o tragedie în patru tablouri, iar alături de alte două piese ale autorului, Paracliserul și Matca, face parte din trilogia dramatică Setea muntelui de sare, volum publicat în anul 1974.

Temele puse în discuție de Marin Sorescu în cadrul acestei opere reprezintă probleme de actualitate precum lipsa comunicării, izolarea, însă ele sunt dezvoltate într-o manieră inedită, specifică modernismului.

Pentru a putea înțelege mai bine această operă dramatică a lui Marin Sorescu și pentru o pregătire optimă pentru examenul de Bacalaureat, editorii Liceunet ți-au pregătit acest eBook în paginile căruia găsești explicate toate noțiunile despre Iona. Spre exemplu, cu ajutorul rezumatului îți vei putea reaminti evenimentele care se petrec în cele patru tablouri în care este structurat textul, iar eseurile îți vor folosi ca model pentru scriere unui comentariu de nota 10, pentru evidențierea temei și viziunii despre lume a lui Sorescu, dar și pentru a contura portretul personajului principal, Iona.

Accesând eBook-ul piesei dramatice Iona de Marin Sorescu vei putea citi și o altă variantă de interpretare a acestui text.

Click aici pentru a citi eBook-ul acum

Review-urile utilizatorului pentru: Iona

Cel mai util pozitiv review

5 din 5 utilizatori consideră acest review util

6 6 6 6 6 6

Foarte bine scris.Prin intermediul acestui rezumat am inteles mult mai bine opera ,care pana acuma mi s-a parut extrem de grea .

VS.

Cel mai util negativ review

3 din 3 utilizatori consideră acest review util

6 6 6 6 6 6

Daca nu iti place drama sa o citesti, e de mare ajutor.

Scris de: Elev in clasa a 12-a

5 din 5 utilizatori au găsit acest review ca fiind util:

, 09.05.2015

Scris de: Elev in clasa a 12-a

4 din 4 utilizatori au găsit acest review ca fiind util:

, 28.04.2015

foarte bun, de mare ajutor. am putut folosi majoritatea ideilor propuse.

Scris de: Elev in clasa a 12-a

2 din 2 utilizatori au găsit acest review ca fiind util:

, 21.04.2017

Multumesc pentru dezbaterea atat de complexa a fiecarei teme care reiese din aceasta piesa de teatru neo)modernista. Imi este de mare ajutor!

3 din 3 utilizatori au găsit acest review ca fiind util:

, 26.06.2015

Daca nu iti place drama sa o citesti, e de mare ajutor.