Rezumat

„Eu sunt Malala” este titlul unui volum de memorii, semnat de Malala Yousafzai, o tânără pakistaneză care a militat pentru drepturile femeilor în țara ei, și Christina Lamb, scriitoare și jurnalistă britanică.

Când situația din Pakistan a devenit complicată, viața Malalei a luat turnuri neașteptate, iar experiența ei se regăsește în opera de față, publicată inițial în anul 2013.

Malala s-a născut în anul 1927, în Pakistan, în valea Swat, orașul Mingora, unde locuia alături de părinți și de cei doi frați, Atal și Khushal. La începutul cărții, ea notează informații relevante despre istoria țării, plasând situația politică a vremii respective în contextul corespunzător. Interesul major pentru educație și accesul tuturor la acest privilegiu provine din experiența tatălui ei, al cărui vis fusese acela de a deschide o școală. El a reușit să-și îndeplinească dorința, fiind, în același timp, foarte mândru de fiica lui, care era întotdeaun...