Caracterizarea lui Hermione

Hermione Granger este cel mai important personaj feminin al seriei „Harry Potter”, întrucât aparițiile ei sunt cele mai frecvente, iar relația cu protagonistul este deosebit de apropiată. Primul volum al seriei a apărut în anul 1997 în Marea Britanie, iar în prezent, cu peste douăzeci de ani mai târziu, personajele create de J.K. Rowling se numără încă printre cele mai iubite de copiii și adolescenții din întreaga lume.

Prima apariție a fetei are loc în timpul călătoriei cu expresul de Hogwarts, care transporta elevii la școală de la gara King’s Cross. Autoarea o caracterizează în mod direct, descriind-o într-un mod intenționat neatrăgător, fata având „o voce autoritară, o claie de păr castaniu și niște dinți ca niște lopeți”. Atitudinea ei atotștiutoare îi asigură antipatia colegilor, până într-o zi, când este salvată de un trol de către Harry și Ron, după care o minte pe profesoara McGonagall, spre sur...