Rezolvări de la Bac

Aici poți vedea rezolvări ale cerinței 6 de la examenele de bacaureat din 2016-2010. Dă click pe cerință pentru a putea citi rezolvarea noastră!

Exemplu de rezolvare:

Bac 2016

Simulare. Argumentaţi, printr-un fapt istoric relevant, afirmaţia conform căreia statul român modern se consolidează în primul deceniu după 1861. (Se punctează prezentarea unui fapt istoric relevant şi utilizarea conectorilor care exprimă cauzalitatea şi concluzia.)

În anul 1861, la Conferinţa de la Constantinopol, Marile Puteri recunosc unirea deplină doar pe timpul domniei lui Al. I. Cuza. În ianuarie 1862 este alcătuit primul guvern unic, condus de conservatorul Barbu Catargiu. Adunările se reunesc la Bucureşti, care devine astfel capitala ţării.

Statul român modern se consolidează în primul deceniu de după anul 1861 grație politicii reformatoare a lui Alexandru Ioan Cuza. Amintim în acest sens, legea secularizării averilor mănăstireşti (1863) - trecerea în proprietatea statului a averilor mănăstirilor; reforma agrară (1864) - împroprietărirea ţăranilor cu loturi de pământ în funcţie de numărul de vite pe care îl deţineau; ţăranii plăteau despăgubiri boierilor timp de 15 ani iar timp de 30 de ani nu aveau voie să-l vândă; legea instrucţiunii publice (1864) - învăţământul primar devenea gratuit şi obligatoriu; adoptarea Codului civil şi a Codului penal (1865).

Anul 1864 reprezintă anul instaurării domniei autoritare a lui Al. I. Cuza, care a dat o lovitura de stat prin care a dizolvat Adunarea, întrucât aceasta a refuzat să adopte legea rurală. Domnia autoritară a durat între anii 1864-1866, când Cuza este silit să abdice.

Citește în continuare și alte rezolvări ale cerinței 6 de la bacul din 2015, 2014, 2013, 2012, 2011 sau 2010!