Cerința 6: Argumentarea printr-un fapt istoric a unei anumite informații.

Enunțul sună în felul următor:

Argumentați, printr-un fapt istoric relevant, afirmația conform căreia autonomiile locale au contribuit la întemeierea statului medieval românesc de la sud de Carpați. (Se punctează prezentarea unui fapt istoric relevant și utilizarea conectorilor care exprimă cauzalitatea și concluzia.)

La această cerință (argumentarea printr-un fapt istoric) trebuie să te bazezi strict pe cunoștințele tale dobândite până în momentul examenului, așa că te sfătuim să înveți cât mai bine materia. În general, afirmația dată trebuie să fie concluzia la care ajungi în urma argumentării tale. În cazul nostru, „datorită/în urma evenimentelor x și y, se poate spune că autonomiile locale au contribuit la întemeierea statului medieval românesc de la sud de Carpați, adică Țara Românească.”

Îți punem la dispoziție două rezolvări pentru cerința 6 apoi le ...