Fișă de lectură

Titlul operei literare: „ Un pedagog de școală nouă”

Autorul: Ion Luca Caragiale

Volumul din care face parte opera: „Schițe ușoare”, „Momente și schițe”

Date importante despre viața și activitatea autorului: Cel mai mare dramaturg al literaturii române, Ion Luca Caragiale, s-a născut în 1852 pe teritoriul Țării Românești de atunci (județul Prahova). Acesta a activat și a excelat în diverse domenii, având, pe lângă activitatea dramaturgică, preocupări de nuvelist, pamfletar, poet, scriitor, director de teatru, comentator politic și ziarist. Numele său rămâne și astăzi unul de referință în cadrul literaturii române. Cât timp a fost în viață, Caragiale s-a bucurat de recunoașterea operei sale, însă a fost și criticat și desconsiderat. După moartea sa, a început să fie recunoscut pentru importanța pe care a avut-o în dezvoltarea dramaturgiei românești. Piesele sale au fost jucate și au devenit relevante în perioada regimului comunist. A murit la Berlin, în data de 9 iunie 1912.

Alte opere ale autorului: ...