Argumentare schiță

Ai primit tema de a argumenta că opera Un pedagog de școală nouă este o schiță? Accesează eseul pe care l-au redactat profesorii Liceunet și vei putea citi cele mai importante motive pentru care opera lui Ion Luca Caragiale este considerată o schiță.

„Textul intitulat Un pedagog de școală nouă este o schiță, îndeplinind toate criteriile impuse de această specie literară: dimensiunile sale sunt mici, acțiunea ilustrată se desfășoară în același spațiu, într-un timp scurt, personajul principal este caracterizat într-un mod stilizat, fiindu-i evidențiată o trăsătură principală de caracter, dialogul predomină asupra narațiunii, iar numărul personajelor este mic. (...) Deși vocea naratorului se face auzită pe alocuri, mai ales la începutul schiței a cărei introducere o face, majoritatea acțiunii este prezentată sub forma dialogului. Chiar și conferința susținută de Rostogan în prima parte a schiței ia forma dialogului. Naratorul relatează acțiunea la persoana I plural («Să-l vedem la lucru»), implicând cititorul în poveste. Deși ulterior predomină dialogul, naratorul intervine adesea cu mici comentarii referitoare la tonalitatea, atitudinea și mișcarea personajelor: «Profesorul (magistral): Şpania-i lângă Portocalia, mă boule, şi viţăversa!».”