Apartenența la genul epic

Pentru a demonstra că schița Triumful talentului aparține genului epic trebuie să ții cont de câteva aspecte printre care prezența naratorului, desfășurarea acțiunii sau personaje. Despre toate acestea vei găsi mai multe explicații citind acest eseu care prezintă trăsăturile genului epic.

„Primele trăsături ce definesc genul epic, identificate în acest text sunt reprezentate de prezența naratorului și a acțiunii. În acest caz relatarea acțiunii se face la persoana a treia, iar naratorul nu se implică în desfășurarea acesteia, ci povestește obiectiv întâmplările plasate într-un anumit timp și spațiu. În Triumful talentului acțiunea debutează într-o școală de provincie, la care învață Niță Ghițescu și Ghiță Nițescu, cei doi fiind elevi în clasele primare. Specific operelor ce aparțin genului epic, desfășurarea acțiunii respectă momentele subiectului. (...) O altă caracteristică a operelor epice constă în existența personajelor. În acest caz, personajele sunt puţine la număr și nu sunt foarte bine conturate, elemente specifice schiței, o specie a genului epic. Triumful talentului conține doar câteva personaje: Niță Ghițescu și Ghiță Nițescu, dascălul de la școală, cunoștința lui Niță și directorul din minister.”