O scrisoare pierdută

O scrisoare pierdută de Ion Luca Caragiale face parte din categoria operelor dramatice, fiind o comedie realistă, care satirizează moravurile politice și sociale. Opera are drept scop corectarea anumitor defecte omenești, iar acest fapt este evidențiat prin contrastul dintre esență și aparență și prin crearea unor personaje ridicole, care sunt puse în situații comice.

Pentru ca pregătirea pentru școală sau pentru examenul de Bacalaureat să fie cât mai eficientă, am inclus în acest eBook referitor la comedia O scrisoare pierdută toate informațiile relevante. Așadar, vei putea citi un rezumat care prezintă în detaliu evenimentele petrecute de-a lungul celor patru acte, vei vedea care sunt trăsăturile definitorii pentru personajele Zaharia Trahanache, Ștefan Tipătescu, Nae Cațavencu, Ghiţă Pristanda și care este relația dintre Trahanache și adversarul său politic Nae Cațavencu, dar și cum este evidențiată tema contrastului dintre esență și aparență. De asemenea, pe pagina pe care găsești informații referitoare la scrierea unui comentariu, vei putea citi și explicații legate de semnificația titlului, tipurile de comic, momentele subiectului sau perspectiva narativă.

Cu ajutorul acestui eBook vei reuși să înțelegi mult mai bine mesajul transmis de către Ion Luca Caragiale prin intermediul operei O scrisoare pierdută, mai ales că eseurile de aici au fost redactate într-un limbaj cât mai pe înțelesul unui elev de liceu.

O scrisoare pierdută

Review-urile utilizatorilor
  • 27.05.2015
    Scris de: Elev in clasa a 12-a
    Foarte bun ! Il recomand !
  • 10.06.2015
    Foarte bine structurat !
  • 08.06.2016
    ...............................
  • 19.03.2015
    Scris de: Elev in clasa a 12-a
    mie mi-a fost de mare folos!