Ion Luca Caragiale

O scrisoare pierdută

O scrisoare pierdută de Ion Luca Caragiale face parte din categoria operelor dramatice, fiind o comedie realistă, care satirizează moravurile politice și sociale. Opera are drept scop corectarea anumitor defecte omenești, iar acest fapt este evidențiat prin contrastul dintre esență și aparență și prin crearea unor personaje ridicole, care sunt puse în situații comice.

Pentru ca pregătirea pentru școală sau pentru examenul de Bacalaureat să fie cât mai eficientă, am inclus în acest eBook referitor la comedia O scrisoare pierdută toate informațiile relevante. Așadar, vei putea citi un rezumat care prezintă în detaliu evenimentele petrecute de-a lungul celor patru acte, vei vedea care sunt trăsăturile definitorii pentru personajele Zaharia Trahanache, Ștefan Tipătescu, Nae Cațavencu, Ghiţă Pristanda și care este relația dintre Trahanache și adversarul său politic Nae Cațavencu, dar și cum este evidențiată tema contrastului dintre esență și aparență. De asemenea, pe pagina pe care găsești informații referitoare la scrierea unui comentariu, vei putea citi și explicații legate de semnificația titlului, tipurile de comic, momentele subiectului sau perspectiva narativă.

Cu ajutorul acestui eBook vei reuși să înțelegi mult mai bine mesajul transmis de către Ion Luca Caragiale prin intermediul operei O scrisoare pierdută, mai ales că eseurile de aici au fost redactate într-un limbaj cât mai pe înțelesul unui elev de liceu.

Click aici pentru a citi eBook-ul acum

Review-urile utilizatorului pentru: O scrisoare pierdută

Cel mai util pozitiv review

7 din 10 utilizatori consideră acest review util

Foarte bun ! Il recomand !

VS.

Cel mai util negativ review

1 din 1 utilizatori consideră acest review util

Excelent! Multumesc frumos!!

7 din 10 utilizatori au găsit acest review ca fiind util:

, 27.05.2015

Foarte bun ! Il recomand !

Scris de: Elev in clasa a 12-a

3 din 5 utilizatori au găsit acest review ca fiind util:

, 10.06.2015

Foarte bine structurat !

Scris de: Elev in clasa a 12-a

3 din 4 utilizatori au găsit acest review ca fiind util:

, 08.06.2016

...............................

3 din 4 utilizatori au găsit acest review ca fiind util:

, 19.03.2015

mie mi-a fost de mare folos!