Rezumat

„Lanțul slăbiciunilor” este titlul unei schițe, al cărei autor este marele dramaturg și scriitor român  Ion Luca Caragiale. Opera a fost publicată în volumul intitulat „Momente și schițe”, apărut în anul 1901. Ea satirizează favoritismul, exemplificându-l printr-o situație concretă: aceea a unui elev aflat în pericol de a rămâne repetent, pentru care se intervine, astfel încât să poată trece în anul școlar următor.

Acțiunea este relatată din punctul de vedere al unui personaj-narator, care povestește cum fusese rugat de „grațioasa lui prietenă”, pe nume Mari Popescu, să intervină pentru mărirea notei unuia dintre elevii prietenului său, profesorul Costică Ionescu. Într-un limbaj ridicol de pompos (care, de altfel, caracterizează comunicarea dintre personaje pe tot parcursul operei), aceasta prezintă situația într-un bilet: „Știu ce prieten ești cu profesorul [...] și cât nu e în stare să-ți refuze o rugăminte. Mă-ndatorezi până-n suflet dacă obții de la el [...] nota 7, fără de ca...