Prepoziția în limba Engleză

Prepoziția în Limba Engleză/the preposition in English reprezintă o parte de vorbire importantă, deoarece de folosirea corectă a prepozițiilor depinde stăpânirea verbelor, adjectivelor și a substantivelor. Motivul, prepoziția în Limba Engleză/the preposition in English nu poate îndeplini funcții sintactice în propoziție, ea însoțind, de regulă un substantiv articulat, după cum poți observa în exemplele de mai sus, dar și un pronume de obiect.

Accesează acest capitol dedicat folosirii corecte a prepoziției în Limba Engleză și vei afla cum poți alege prepoziția potrivită pentru fiecare context. Profesorii noștri ți-au pregătit și explicații simple, dar utile și exemple relevante pentru the preposition in English.

În plus, vei găsi și câte un subcapitol dedicat următoarelor părți de vorbire:

• preposition and verb;
  • preposition and noun;
  • preposition and adjective.