Ordinea adjectivelor în propoziție (Word order)

Fie că vrei doar să repeți sau să aprofundezi „Ordinea adjectivelor în Engleză”, adică the order of adjectives in English, profesorii noștri îți pun la dispoziție un capitol întreg dedicat acestei chestiuni.

Fiecare explicație pentru folosirea corectă a adjectivelor și ordonarea lor în propoziție este însoțită de un exemplu concret.

O problemă des întâlnită în rândul vorbitorilor non-nativi de limba engleză apare atunci când trebuie să ne decidem dacă spunem “little black dress” în loc de “black little dress”.

Ai ghicit, problema o reprezintă ordinea adjectivelor  în propoziție/the order of adjectives.

Atunci când folosim mai mult de un adjectiv pentru a descrie un obiect sau o persoană, există...