Subiectul I

Acestea sunt problemele care s-au dat la simularea de la Evaluarea Națională din 23 februarie 2016, Subiectul I. Pentru a vedea răspunsurile, dar și rezolvările acestor probleme, accesează pagina dedicată Subiectului I a ghidului nostru.

1. Rezultatul calculului 25-25:(2+3) este egal cu ... .
  2. Numărul pătratelor perfecte din mulțimea numerelor naturale de două cifre este egal cu ... .
  3. Dacă A este mulțimea numerelor naturale pare și B este mulțimea numerelor naturale impare, atunci mulțimea A\cap B este egală cu ... .
  4. Un cerc are lungimea egală cu 20\pi cm. Diametrul acestui cerc este egal cu ... cm.
  5. În Figura 1 este reprezentat un cub ABCDA'B'C'D' cu AB=3 cm. Aria dreptunghiului ACC'A' este egală cu ... cm2.

1. În tabelul de mai jos este prezentată repartiția elevilor unei clase de a VIII-a, în funcție de mediile obținute la matematică, pe semestrul I.

Numărul elevilor din această clasă care au obținut la matematică, pe semestrul I, cel puțin media 6 și cel mult media 9 este egal cu ... .