Subiectul I

Acestea sunt problemele care s-au dat la sesiunea specială din cadrul Evaluării Naționale, la proba de matematică, pentru elevii claselor a VIII-a, Subiectul I.

Pe foaia de examen se vor trece doar răspunsurile cerințelor de mai jos. Însă, profesorii noștri de matematică ți-au pregătit și rezolvările complete ale acestora.

1. Rezultatul calculului 10\cdot 5-10 este egal cu . . .  .
  2. Șase cărți de același fel costă în total 24 de lei. Trei dintre aceste cărți costă în total . . . lei.
  3. Cel mai mic număr natural care aparține intervalului \left [ 1,4 \right ] este egal cu . . .  .
  4. Dreptunghiul ABCD are AB=5\ cm și BC=3\ cm. Aria acestui dreptunghi este egală cu . . . cm^2.
  5. În Figura 1 este reprezentat un paralelipiped dreptunghic ABCD{A}'{B}'{C}'{D}'. Măsura unghiului determinat de dreptele AD și A{A}' este egală cu . . .  .

1. În diagrama de mai jos este prezentată repartiţia după vârstă a elevilor unui club sportiv.

Numărul elevilor acestui club sportiv care au vârsta de 7 ani este egal cu . . .  .