Subiectul I

Acestea sunt enunțurile Subiectului I, care face parte din subiectul de rezervă din sesiunea iunie a Evaluării Naționale din 2014. Pe foaia de examen se trec doar rezultatele obținute ale acestor probleme. În această pagină, însă, poți vedea și cum se rezolvă problemele de mai jos.

1. Rezultatul calculului 4-2\cdot 2 este egal cu ... .
  2. Dacă \frac{a}{6}=\frac{2}{3}, atunci numărul a este egal cu ... .
  3. Cel mai mare număr natural care aparține intervalului \left [ -3,3 \right ] este egal cu ... .
  4. Pătratul ABCD are perimetrul de 24 cm. Latura AB are lungimea egală cu ... cm.
  5. În Figura 1 este reprezentat un cub ABCDEFGH care are latura de 5 cm. Volumul cubului ABCDEFGH este egal cu ... cm3.

1. Elevii claselor a VIII-a dintr-o școală au donat cărți pentru bibliotecă. În diagrama de mai jos este prezentată repartiția elevilor după numărul de cărți donate bibliotecii de către fiecare elev.

Numărul elevilor care au donat câte 5 cărți este egal cu ... .