Subiectul I

Pe foaia de examen se vor scrie numai rezultatele problemelor din Subiectul I al modelului de subiect propus pentru Evaluarea Națională din 2016. În această pagină, însă, vei putea găsi rezolvările complete ale următoarelor probleme:

1. Rezultatul calculului 4+4\cdot (12-3) este egal cu ... .
  1. Dacă \frac{4}{3}=\frac{x}{6}, atunci \frac{x+4}{4} este egal cu ... .
  1. Cel mai mare număr natural care aparține intervalului (0,7) este numărul ... .
  1. Perimetrul pătratului MNPQ este egal cu 24 cm. Lungimea diagonalei MP este egală cu ... cm.
  1. În Figura 1 este reprezentat un cub ABCDEFGH cu muchia de 5 cm. Aria totală a cubului ABCDEFGH este egală cu ... cm2.

1. Într-o școală, pentru alegerea reprezentantului consiliului elevilor, au votat 600 de elevi. Rezultatele votului sunt prezentate în diagrama de mai jos.

Numărul elevilor din școală care au votat pentru Mihai este egal cu ... .