Subiectul I

Cele 6 probleme propuse în modelul de subiect al Evaluării Naționale din anul 2015 sunt enunțate mai jos. Dacă vrei să vezi cum se rezolvă corect problemele cu numere, figuri geometrice, mulțimi și grafic, atunci accesează acum materialul nostru.

Pe foaia de examen se vor scrie doar rezultatele.

1. Rezultatul calculului 10+100:2 este egal cu ... .
  2. Patru pixuri de același fel costă 20 de lei. Opt astfel de pixuri costă ... lei.
  3. Dacă A=\left \{ 2,3,4,5 \right \} și B=\left \{ 0,1,2 \right \}, atunci mulțimea A\cap B este egală cu ... .
  4. Pătratul ABCD are latura de 5 cm. Aria pătratului ABCD este egală cu ... cm^2.
  5. În Figura 1 este reprezentată o sferă cu raza de 3 cm. Volumul sferei este egal cu ... \pi cm^3.

1. În graficul de mai jos este prezentată repartiția elevilor claselor a VIII-a dintr-o școală, în funcție de notele obținute la teza de matematică pe semestrul I.

Numărul elevilor care au obținut nota 9 este egal cu ... .