Subiectul I

Acestea sunt enunțurile problemelor date ca și model de subiect pentru Evaluarea Națională 2012, pentru elevii claselor a VII-a. Pe foaia de examen se vor scrie numai rezultatele următoarelor probleme. Accesând această pagină, vei găsi și rezolvarea completă a acestor probleme.

1. Rezultatul calculului 10-10:5 este egal cu ... .
  1. Numerele întregi din intervalul [-5,4] sunt în număr de ... .
  1. Cincizeci de kilograme de castraveți costă 200 lei. Cinci kilograme de castraveți de aceeaşi calitate costă ... lei.
  1. Un trapez cu înălțimea de 8 cm şi linia mijlocie de 10 cm are aria egală cu ... cm^2  .
  1. În Figura 1 este reprezentat un cub ABCD{A}'{B}'{C}'{D}' . Dacă aria totală a cubului este egală cu 600 cm^2 , atunci muchia cubului este de ... cm.

1. Numărul elevilor dintr-un lot de atletism şi vârstele lor sunt reprezentate în tabelul de mai jos.

Numărul elevilor din lot este egal cu ... .