Evaluarea Națională | Pregătire și Subiecte Rezolvate

Aici vei găsi materiale calitative (rezolvări pentru 2015, 2016, 2017, 2018, 2019 și restul sesiunilor) pentru elevii de Gimnaziu, mai ales pentru cei care se pregătesc pentru examenul de Evaluare Națională. Dacă te-ai hotărât să începi din vreme pregătirea pentru Evaluarea Națională, te sfătuim să accesezi link-urile de mai jos.

Pe pagina noastră găsești subiecte rezolvate conform baremului care te vor ajuta să-ți îmbunătățești performanțele școlare pentru toate materiile din care susții la sfârșitul clasei a 8-a examenul de Evaluare Națională (Limba Română și Matematică) și Ghiduri realizate de profesorii noștri pentru diferitele tipuri de subiecte.

Update 27.04.2020: Potrivit reprezentanților Ministerului Educației și Cercetării, Evaluarea Națională va începe în data de 15 iunie 2020.

Update 07.04.2020 conform edu.ro:

Programele de examen pentru Evaluarea Națională nu vor cuprinde materia aferentă semestrului al II-lea.

În funcție de data la care se vor relua cursurile, probele scrise ale Evaluării Naționale ar putea fi organizate în luna iulie.

Calendar 2020 | Evaluarea Națională

2 - 5 iunie - Înscrierea elevilor

15 iunie - Limba și literatura română - probă scrisă

17 iunie - Matematica - probă scrisă

18 iunie - Limba și literatura maternă - probă scrisă

22 iunie - Afișarea rezultatelor înaintea contestațiilor (până la ora 12:00)

22 iunie - Depunerea contestațiilor (orele 14:00 - 20:00)

23-26 iunie - Soluționarea contestațiilor

27 iunie - Afișarea rezultatelor finale după soluționarea contestațiilor

Pregătire | Evaluarea Națională la Limba Română

2013

În plus, tot pe Liceunet găsești ajutor și pentru examenul la matematică. Profesorii noștri au rezolvat subiectele din anii anteriori de la Evaluarea Națională la matematică și îți pun la dispoziție câteva exemple pe care le poți consulta, dar și ghiduri cu noțiunile importante pe care trebuie să le știi.

Pregătire | Evaluarea Națională la Matematică

Citește următoarele ghiduri realizate de profesorii de matematică:

2013

2012

Accesează subiectele pentru limba și literatura română și pentru matematică, rezolvă singur cerințele, iar apoi observă cum au rezolvat profesorii aceste cerințe. Astfel, vei ști ce anume mai ai de repetat până la Evaluarea Națională.

Pentru detalii despre legislația care reglementează Evaluarea Națională accesează site-ul Ministerului Educației Naționale.

De asemenea, pentru o mai bună pregătire poți utiliza și rezolvări ale Olimpiadelor școlare.

Notă

Conform Ministerului Educației Naționale media de admitere, pe baza căreia se realizează înscrierea în clasa a IX-a de liceu a absolvenților învățământului gimnazial, se calculează ca medie ponderată între media generală la evaluarea națională susținută de absolvenții clasei a VIII-a, care are o pondere de 80%, și media generală de absolvire a claselor a V-a - a VIII-a, care are o pondere de 20% în calculul mediei de admitere.