Gimnaziu

Până de curând, Liceunet a publicat exemple calitative, ghiduri practice și alte materiale ajutătoare pentru elevii de Liceu. Recent, profesorii noștri au început să pregătească materiale și pentru elevii de Gimnaziu.

Astfel, în secțiunea dedicată claselor 5-8 vei găsi:

• ajutor pentru teme;
  • exemple rezolvate conform baremelor;
  • ghiduri care te vor învăța cum să abordezi anumite subiecte;
  • informații despre Evaluarea Națională;
  • ajutor pentru Evaluarea Națională, teste și teze.

Deoarece editorii și profesorii noștri încă lucrează la dezvoltarea categoriei dedicate învățământului gimnazial, pentru început, vei găsi ajutor pentru Evaluarea Națională la limba și literatura română și pentru Evaluarea Națională la matematică.

Citește următoarele ghiduri realizate de profesorii de matematică:

Iată câteva exemple de rezolvări care te vor ajuta să obții rezultate mai bune:

Limba și literatura română

Matematică

Examen Gimnaziu

În ceea ce privește examenul de la sfârșitul anilor de Gimnaziu, pe Liceunet vei găsi modele de rezolvări conform baremului

Profesorii noștri de limba română și matematică au început să redacteze exemple care te ajută să înțelegi cum arată o rezolvare corectă, conform baremului, a cerințelor de la examenul la limba română și matematică.

Accesează categoria Evaluare Națională și vei putea citi materialele noastre. Astfel, examenul de la sfârșitul ciclului gimnazial nu va reprezenta o problemă pentru tine.

În curând, în „Gimnaziu” vei găsi ajutor și pentru materii precum: Istorie, Geografie, Engleză, Biologie etc.