Rezumat

„Zilele și nopțile unui student întârziat” este titlul unui roman scris de Gib I. Mihăescu și apărut în anul 1934. Deși alte două romane ale autorului, „Donna Alba” și „Rusoaica”, s-au bucurat de aprecierea vocilor critice, opera de față nu a avut același succes. Totuși, unul dintre elementele care leagă între ele, din punct de vedere tematic, operele lui Mihăescu, este reprezentat de urmărirea obsesivă a idealului feminin.

Acțiunea se petrece în București, capitala plină de tentații pentru provincialii veniți acolo la studii. Protagonistul, Mihnea Băiatu, închiriază o cameră în casa cu numărul „4 bis din Fundătura Șapte Fântâni”. Proprietarii, soții Nisipoiu, acceptă să reducă din prețul chiriei pentru tânărul student la drept, care nu va plăti, oricum, suma ...