Zilele și nopțile unui student întârziat

Zilele și nopțile unui student întârziat este unul dintre cele cinci romane scrise de Gib I Mihăescu și a fost publicat pentru prima oară în anul 1934, cu un an înainte de romanul Donna Alba și la un an după apariția romanului Rusoaica. În ciuda succesului avut de celelalte două opere, Zilele și nopțile unui student întârziat nu a fost primit cu entuziasm nici de criticii literari, dar nici de public.

Eroul principal al operei lui Mihăescu este Mihnea Băiatu, un tânăr manipulator, lipsit de scrupule atât în relație cu familia, cât și cu cei din jur, care se folosește de tot felul de tertipuri pentru a scăpa basma curată în fața problemelor pe care el însuși le cauzează. Această atitudine se menține inclusiv în momentul în care protagonistul se îndrăgostește și doar pierderea ființei iubite relevă un personaj sufletist și sensibil.

Află mai multe despre romanul Zilele și nopțile unui student întârziat de Gib I Mihăescu citind rezumatul pe care echipa Liceunet ți-l pune la dispoziție.

Zilele și nopțile unui student întârziat

Produsul nu are încă un review - poți fi primul care înregistrează un review.