Cum se face un Text Argumentativ

Nu ești sigur cum se face un text argumentativ de nota 10? Nu știi cum să începi sau nu cunoști structura corectă? Nu te îngrijora, în acest ghid online vei găsi ajutor pentru toate întrebările tale legate.

În eBook-ul realizat de profesorii noștri experimentați de limba și literatura română vei găsi toate informațiile de care ai nevoie pentru a rezolva cerința demnă de punctajul maxim, conform baremului cerinței B a subiectului I din cadrul examenului de Bacalaureat, indiferent de temă.

Ghidul conține o definiție completă, explicații și exemple pentru ca ție să îți fie mai ușor să înțelegi ce presupune acest tip de text. De asemenea, vei găsi structura necesară obținerii notei 10 la subiectul 1 al examenului de Bac și pașii pe care trebuie să îi urmezi pentru a realiza:

• o introducere care să capteze atenția corectorului;
  • o argumentare corectă, convingătoare;
  • o concluzie de nota 10.

În plus, atât argumentarea, cât și celelalte două secțiuni, conțin formulele specifice de exprimare și exemple de conectori ce trebuie folosiți în redactarea materialului. Vezi toate detaliile în cuprins! :)

Descarcă acum eBook-ul nostru și vei obtine ajutorul și îndrumările de care ai nevoie pentru a putea alcătui un material bun, pe placul profesorilor corectori. Iată și un scurt fragment dintr-un text argumentativ pe care îl poți folosi ca model:

„În concluzie, dincolo de aceste înțelesuri personale ale avuției, bogăția adevărată, dobândită prin truda mai multor generații, se caracterizează prin bun gust, discreție, simplitate, modestie, cultivarea de sine și investirea în educație. Un om bogat, indiferent de avuția sa, materială sau spirituală, are o educație aleasă, este școlit, călătorește cu pasiune, știe să poarte o conversație, nu își arată și nu se laudă cu bogăția sa și, mai presus de toate, este atent la nevoile celor din jurul său ...”

Cum se face un Text Argumentativ

Review-urile utilizatorilor
  • 09.10.2014
    Scris de Elev in clasa a 10-a
    Foarte bine scris . Ma ajutat mult!
  • 09.10.2014
    Scris de Elev in clasa a 10-a
    M-a ajutat, stiam despre testul argumentativ, dar cu acest material am aprofundat.
  • 17.02.2015
    Mi-a plăcut faptul că textul a respectat structura textului argumentativ (cele trei părţi). În ipoteza s-a clarificat foarte bine noţiunea de familie. Citatele din partea de argumentare au fost utile şi au susţinut argumentul. Încheierea a sintetizat conţinutul, reluând ipoteza.
  • 10.03.2015
    Scris de Elev in clasa a 12-a
    Întotdeauna mi-am dorit să pot avea o schemă care să mă ajute să-mi faciliteze realizarea unui eseu argumentativ. Aici am descoperit tot ceea ce mă interesa.