„Ghid pentru identificarea operei și scrierea unui eseu corect - Subiectul III, Bacalaureatul la română” reprezintă un material indispensabil pe care te poți baza pentru a te pregăti pentru examenul de Bacalaureat la limba și literatura română.

Atunci când vine vorba de tratarea subiectului 3, adică de redactarea eseului despre una dintre operele literare studiate, mulți elevi se încurcă și nu reușesc să își dea seama despre ce carte este vorba. Citind acest material vei elimina riscul de a te încurca la examen.

Ghidul cuprinde ordonarea cronologică a operelor literare (proza pentru Bacalaureat) și explică, pas cu pas, cum trebuie să abordezi subiectul al III-lea pentru a trata corect romanul, nuvela sau drama la care se face referire în cerință.

Trebuie să scrii despre tema și viziunea despre lume într-un text narativ studiat, aparținând lui George Călinescu sau ai de primit particularitățile de construcție a unui personaj dintr-o nuvelă studiată? Accesează ghidul nostru și vei ști despre ce anume trebuie să scrii!

Review-urile utilizatorilor
  • 02.04.2015
    Scris de: Elev in clasa a 12-a
    Este foarte bine lucrat, chiar mi-a fost de mare ajutor! Multumesc!
  • 20.05.2015
    De ajutor! Multumesc!