Rezolvarea Subiectului II

Cum trebuie abordat Subiectul II la examentul de Bacalaureat?

Înainte de toate trebuie să stii că la subiectul II nu avem parte teoretică, ci doar probleme.

Subiectul II cumulează 30 de puncte și este structurat în două sau trei subpuncte.

În urma analizei subiectelor primite la bacalaureat în ultimii ani am constatat că problemele pot include:

• probleme care presupun calculul unor indicatori pe baza unor date fictive alese de către elev.
  • probleme care presupun calculul unui sau mai multor indicatori (de exemplu coeficientul de elasticitate al cererii, productivitatea medie a muncii).
  • probleme care presupun și trasarea unui grafic (de exemplu graficul cererii și al ofertei).

Subiectul II al Bacalaureatului la Economie este considerat de unii elevi ca fiind cel mai dificil subiect al examenului. Dacă ai nevoie de ajutor pentru înțelegerea problemelor și a modului de rezolvare și de prezentare, citește rezolvările de nota 10 ale profesorilor noștri și vei fi mai aproape de obținerea rezultatului așteptat.

Modelul de subiect pentru 2015 la Economie prezintă Subiectul II sub următoarea formă:

• Prima cerință (Subiectul II 1) solicită transcrierea unui tabel, completarea acestuia cu date fictive (A), calcularea unor elemente în funcție de anumiți indicatori (B) și prezentarea formulelor de calcul utilizate (C); Acest enunț este similar celor utilizate în anii precedenți la subiectul I B, de aceea îți recomandăm să citești materialele pe care le avem la Subiectul I.
  • A doua cerință (Subiectul II 2) solicită calcularea și prezentarea algoritmului de calcul utilizat pentru determinarea indicatorului.
  • Ultima cerință prezintă o problemă unde se solicită rezolvarea unor probleme printre care regăsim: cifra de afaceri, productivitatea muncii, rata profitului, dobânda plătită și alte elemente.

O mare atenție trebuie să acorzi enunțului problemei și cerinței.